top of page

Ефикасност от Мерките за подпомагане на бизнеса и физическите лица на територията на Община Бургас

Този репорт ще разгледа мерките, които Община Бургас е приела за подпомагане на малкия бизнес и физическите лица на територията на Община Бургас по време на пандемичната Ковид 19 обстановка до колко подобни мерки имат желания ефект да помогнат. Анализът няма да разглежда мерки като 60/40, които се предоставят от централното управление на държавата, а по - скоро мерките, които Община Бургас прилага, за да помогне данъкоплатците на територията си.

 

Мерките обявени на страницата на Община Бургас са следните:

 

Гаранционна Схема за Споделяне на Риска, насочена към малките и средни предприятия, за инвестиционни и оборотни кредити с допълнително обезпечение в размер на до 50% от стойността на кредита. i

 

„Пощенска банка съвместно с Националния гаранционен фонд предлагат гаранционна схема за споделяне на риска, насочена към малките и средни предприятия, които ще могат да се възползват от инвестиционни и оборотни кредити с допълнително обезпечение в размер на до 50% от стойността на кредита, като част от необходимото обезпечение. Клиентите на финансовата институция ще имат възможност да избират между следните бизнес продукти с гаранция по съвместната програма с Националния гаранционен фонд”

 

Тук Община Бургас е обявила съвместна програма с Националния гаранционен фонд. Това е програма, която дава кредити от Пощенска Банка. Кредитът е свързан с лихва, която бизнесът плаща на Пощенска Банка. Не е ясно защо повече банки не участват в програмата, а са насочени предимно към Пощенска Банка. Директно участие на Община Бургас към подпомагането на бизнес и индивидуални лица липсва според публикуваната информация. Програмата е разделена на следните видове подпомагане:

Бизнес кредит на вноски, Револвираща кредитна линия, Овърдрафт лимит

 

Няма публикувана информация на страницата на Община Бургас за успешността по тази програма към момента на този анализ.

 

При допълнителното ни проучване виждаме още няколко подобни програми за отпускане на кредит, като „Кредит за инвестиции за съществуващ бизнес с Гаранционно Покритие по Програма COSME с размер на кредита от 12 до 120 месеца с максимален лихвен процент от 7.99%, което е доста висок в сравнение с кредити за жилища от около 4%. Такса „управление“ от 0.5% също фигурира. Въпреки че срокът за погасяване е по-малък, не се взема особено внимание на затрудненията с които трябва да се справят фирмите по време на пандемията.ii Друг проблем с тази програма за подпомагане е, че изисква „особен залог на ДМА или ипотека на недвижим имот - изискване за обезпеченост до 70%“ . Тоест фирмата продължава да рискува като взема кредити на висок процент и като залага имуществото си. Има сериозна опасност от невъзможност за погасяване на кредитите, които трябва да се явяват като помощ по време на Ковид пандемията.

 

Програмите, които са публикувани на страницата на Община Бургас са главно за кредити през банки и организации, които нямат общо с Община Бургас. Последната програма, където се включват повече банки се казва „Възстановяване“ чрез Фонда на фондовете.iii „Целта на програмата е да улесни достъпа на бизнеса до кредити за възстановяване дейността след постепенното отпадане на мерките срещу разпространение на коронавируса.

 

Фирмите ще могат да вземат до 70 % от оборота им за 2019 или 2020 година или до три милиона лева. Кредитите няма да са с преференциални условия, а с нормални пазарни лихви, ще се отпускат до 7 години, като първите 12 месеца има възможност за гратисен период. Условието, на което трябва да отговаря бизнесът, за да получи подобно кредитиране е да е оперирал поне три години.“ Проблема с тази програма е времето от 3 години. Не е ясно на каква база е избран периода от 3 години и защо не е примерно 1 или 5 години. Също така кредитите са си с нормални пазарни условия. Тоест бизнесът кандидатства за обикновени кредити с нормални лихви. Не виждаме къде са преференциите по време на пандемията и как предлагането на обикновен кредит може да помогне на бизнес, които няма достатъчно оборот, за да си покрива ежедневни разходи и още повече „нормални пазарни лихви“. Друга програма, която е публикувана на страницата на Община Бургас за подпомагане по време на Ковид кризата е „Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020“

 

Програмата е за „внедряване на нови и/или модернизиране на наличните мощности и подобряване на използването им, намаляване на себестойността на произвежданата продукция, постигане на съответствие с нововъведени стандарти на ЕС, подобряване на сътрудничеството с производителите на суровини, подобряване на енергийната ефективност в предприятията и др.iv

 

Програмата не е насочена като мярка за подпомагане на засегнати малки бизнеси от Ковид, тъй като е съществуваща от 2014-та година. „Финансова помощ се предоставя за извършване на инвестиции в следните избрани производствени сектори, свързани с преработката/маркетинга на селскостопански продукти“.

 

Сектори, които са зависими от човешкия контакт и взаимодействие, като културната и творческата индустрия и аерокосмическата индустрия (поради намаляване на мобилността и туристическите дейности), са претърпели значителни удари от кризата и те вероятно ще страдат продължително време от тези безпрецедентни сътресенияv . В тази линия са включени редица хотели и заведения, които са движещ фактор за сезонната икономика, работна заетост и туризъм на територията на Община Бургас.

 

Много бизнеси се въздържат от инвестиции поради несигурността в бъдещето и икономическата среда. Основна цел е намаляване на разходите във формата на отказване от услуги, както и съкращението на персонал. Предлагането на програма съществуваща от 2014-та, като част от Ковид програми за подпомагане на бизнеса е объркващо. В тази линия, бизнесът може да кандидатства и по програми за отпускане на средства от ЕС, но в много случаи, както и увеличеният брой фалити показва, че тези програми са по-подходящи за добре устроени бизнеси, които искат да се разрастват и не толкова до по-малките и оцеляващи фирми и физически лица. Оттук следва, че програмата не е подходяща за малки бизнеси и физически лица, които се опитват да оцелеят.

 

С решение на Общински Съвет- Бургас по т16 от протокол №18 проведено на 21.12.2020, относно приети мерки за защита на бизнеса, за справяне с икономическите последици, вследствие въведените противоепидемични мерки:

 

1. Освобождава от заплащане на такса за пазари, тържища, тротоари, площади, улични платна, панаири и терени.

 

Това е добра инициатива на Община Бургас, тъй като освобождава сергии и кафенета от заплащане на таксите, когато посещенията на заведения са забранени, което е логично. От направено наше запитване при различни заведения, таксата варира от 11 лв до 23 лв на кв.м според локацията им в Община Бургас, като площите варират от 7 кв.м до 100 кв.м. За съжаление, те са много малък процент от цялостните разходи на този тип бизнес и не са достатъчни за оцеляването им. Много заведения не ползват или намалиха тротоарните площи по време на сезонната си работа в град Бургас, която е основно през лятото. През пандемията никой не ползва тротоарно право, подобно на абонаментни паркоместа, следователно така обявената помощ е проформа и не оказва реална помощ на малкия бизнес и физически лица. След проведено кратко интервю със собственици на кафета и ресторанти се оказва, че повечето са си платили тротоарното право , което е трябвало да бъде намалено, когато започнат работа отново. Това е станало след смяната на администрация на Областна Управа Бургас. Такса тротоарно право е трябвала да бъде намалена, но след оспорване, това не се е случило и затова бизнесът си е заплатил отново всичко в пълен размер, въпреки обещанията за подпомагане от Община Бургас. Действащият преди уволнението му областен управител Вълчо Чолаков е възразил срещу тази помощ за бизнеса и заведенията, като се е позовал на тривиални фактически несъответствия, които при добра воля можеше да се отстранят. Така в резултат на „добра работа“ от страна на Областана Администрация под патронажа на Вълчо Чолаков, заведенията и бизнеса бяха отново ощетени. В крайна сметка тази подточка би трябвало да не фигурира в обявените от Община Бургас помощи.

 

 

 

 

 

Вълчо Чолаков, “подарил” на почетния председател на ДПС Ахмед Доган пристанище. 1 1 https://faktor.bg/bg/articles/novini/balgariya/oblasten-ot-sds-hariza-pristanishte-na-dogan-81738

 

Втората инициатива се изразява от Община Бургас с „Освобождават се от заплащане на наемни цени търговци и сдружения с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза - наематели на обекти, собственост на Община Бургас и общинските еднолични търговски дружества за времето, в което са затворени на основание заповедта на M3 във връзка с противоепидемичните мерки.“

 

Сдружения с нестопанска цел, които са наематели в помещения на Община Бургас. Участниците в подобни сдружения участват за благотворителни и/или обществени ползи и не си покриват разходите от съществуването на тези НПОта. Съществуването или несъществуването на НПО с нестопански цели, не представляват икономически фактор в Община Бургас, които да допринасят финансово и не са гръбнак на икономиката в града. НПОта са освободени от редица местни и общински данъци. Те не допринасят подобно на хотели или заведения в местната хазна, с данък сгради и смет, от където идват основните приходи на Община Бургас. Работещи заведения и бизнеси получиха облекчение, като временно спиране на платени абонаментни паркоместа, благодарение на ОП Паркинги И Гаражи и Директор Рунчев, въпреки липсата на желание да се ползват такива от клиенти.

 

В тази категория влизат редица хотели и заведения на територията на град и Община Бургас.

 

Според Министерството на туризма, в град Бургас има регистрирани над 20 хотела, които плащат от 1 до 2 лв на човек на вечер туристически данък. Данъкът се ползва от ОП Туризъм, което ще бъде анализирано в друг наш репорт.

 

Въпреки намалянето на приходи към Общинския бюджет от този вид бизнес по време на пандемията е важно да се отбележи, че няма конкретни мерки взети за подпомагането му. Например хотелите не бяха официално затворени със заповед на Министерството на Здравеопазването и не бяха класифицирани като засегнати официално с което да получат финансова помощ от държавата, както други бизнеси. Индивидуалното им затваряне си беше по преценка на собствениците и в сравнение със заведенията, хотелите не получиха помощ. При запитване за намаляване, опрощаване и/или отлагане на данък сгради и смет, Община Бургас отказа помощ. Община Бургас не намали данък сгради и смет за засегнатите бизнеси като заведения, хотели и физически лица по време на пандемията и въпреки трудностите отказа да помогне финансово.

 

Туристическият данък в големите общини за хотел категория три звезди варира от 0,30 лв. до 2.00 лева за нощувка. Базисното ниво за категория три звезди е 1 лв. за нощувка – записано е в Преходните и заключителни разпоредби на закона за местните данъци и такси и се отнася само за месец януари 2011 г. Впоследствие пет общини гласуваха сравнително високи нива на данъка, а цели 17 решиха да смъкнат данъка и да не утежняват бизнеса. Например, за хотел три звезди в Бургас туристическият данък е 1.5 лв. на нощувка, докато във Варна бе понижен до 60 ст. Найнисък е данъкът във Видин, Враца и Ловеч – 0,30 лв. за нощувка. Туристическият данък в Бургас е 3,33 пъти по-висок от този във Варна и 6,66 пъти по-висок от този във Враца?!vi

 

Данък сгради и смет са едни от най-високите в Община Бургас, в сравнение с други градове в страната. Това е въпреки факта, че заплатите не отговарят на стандарта на живот и бизнеса и жителите плащат високи данъци без да имат същия стандарт на живот като в София или Варна. От изследване на Институт „Отворено общество“, за 2011 година става ясно, че Бургас е на последно място по Местни Такси, което означава, най-високи данъци. Индексът включва всички 28 области в България, като всяка е представена от един град – най-големият в общия случай (областния център). Това е не само притеснително предвид сезонността на Бургас за работа, но също и неоснователно при положение, че градът няма реално производство и разчита основно на данък сгради и какъвто туризъм има за 2 месеца.

 

Бургас е на последно място по нивото на местните такси, като таксата на битови отпадъци е 11% при средно 6,9‰ за страната, а тази за ползването на пазари – 9 лв. на кв. м на ден при средно 3,50 лв. в другите областни градове. Другото неблагоприятно класиране за Бургас е при нивото на образование на работната ръка – едва 16,6% са с висше образование, което поставя областта на 26-то място по този индикатор.vii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заключението е че Община Бургас не е помогнала според възможностите си на малкия и средния бизнес от типа на малки хотели и заведения и предприетите мерки за неефикасни. Описаните на страницата на Община Бургас финансови мерки за подпомагане на бизнеса по време на Ковид пандемията, като цяло са насочени към тегленето на кредити, които не е сигурно дали ще могат да бъдат върнати от бизнеса навреме предвид несигурното икономическо и сезонно бъдеще в град Бургас. Тези мерки са неефикасни за целите на оцеляване на малкия и средния бизнес, които е можело да теглят кредити и преди пандемията, но сега няма как да изтеглят кредити, за да могат да си плащат данък сгради и смет на Община Бургас.

 

Намаляване на данък сгради и смет, когато хотели и заведения не работят по време на пандемията би било нормално усилие на Община Бургас по подобие на Общини в други държави. Мерките можеше да помогнат на този вид бизнес, който не е затворен официално да си покрие част от разходите си и да запази персонала си, който се преквалифицира и/или емигрира.

 

За съжаление бизнесът няма как да събере данъци от Община Бургас, за да си покрие разходите за персонал и когато Община Бургас вижда какво се случва, трябваше да реагира правилно. Организиране на музикален фестивал за 3 дена през годината, няма как да подпомогне на вече фалирал бизнес и индивидуални граждани на град Бургас. Това е на фона на очаквана 4-та вълна на пандемия през есента на 2021.

 

Считаме, че освобождаване от такса за тротоарно право и рент на НПОта ползващи офиси в Общински сгради игнорира проблемите на бизнеса, генериращ данъци на територията за Община Бургас. За това засвидетелстват големият брой фалирали магазини по ул. Александровска и Богориди. При положение, че собствениците не могат да ползват финансова подкрепа за намаляването на разходите им пряко дължими към Община Бургас, те нямат възможност да намалят и наемите, което от своя страна не оставя друг избор на наемателите там, освен да напуснат. Община Бургас трябва да помисли какво може да направи реално за бизнеса и данъкоплатците си, тъй като мерките, които взема може да помагат като ПР пред медиите, но реално те нямат пряк позитивен ефект върху закъсалите финансово граждани и техния бизнес. Директна помощ би била намаляне на данък сгради и смет през времето на епидемична обстановка, както и през времето извън сезон за град Бургас, което е от Октовмри до Юни.

 

i) https://www.burgas.bg/bg/posts/view/42523

ii) https://www.burgas.bg/bg/posts/view/42341

iii) https://www.burgas.bg/bg/aktualni-merki/programa-vazstanovyavane-v-podkrepa-na-malkiya-i-sredenbiznes

iv) https://www.burgas.bg/bg/posts/view/42343

v) https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2021/662903/IPOL_STU(2021)662903_EN.pdf

vi) http://burgas-podlupa.com/ vii http://burgas-podlupa.com/

вълчо чолаков.jpg
bottom of page